Większość Polaków obawia się, że wojna na Ukrainie może zagrozić bezpieczeństwu Polski – wynika z nowego badania.

W sumie 79 proc. Polaków wyraziło taką opinię w niedawnym badaniu CBOS, spadek o 6 punktów procentowych miesiąc do miesiąca, podczas gdy tylko 11 proc. nie miało takich obaw (spadek o 5 punktów procentowych).

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, atakując sąsiada z trzech stron przytłaczającymi siłami militarnymi. To, co prawdopodobnie miało być szybką operacją wojskową mającą na celu obalenie rządu, przekształciło się w dłuższy konflikt, z tysiącami ofiar po obu stronach i liczbą uchodźców, którzy już przekroczyli polsko-ukraińską granicę do Polski, wynoszącą prawie 2,8 mln.

Opinia publiczna w Polsce jest podzielona w ocenie pomocy międzynarodowej dla Ukrainy. Pięćdziesiąt procent stwierdziło, że społeczność międzynarodowa zrobiła wystarczająco dużo, aby pomóc Ukrainie, podczas gdy 40 procent było przeciwnego zdania.

Zapytani o zakaz importu rosyjskich surowców energetycznych, 80 proc. opowiedziało się za pełnym embargiem na rosyjską ropę i gaz, podczas gdy tylko 9 proc. było przeciw.

47% określiło działania NATO w sprawie wojny na Ukrainie jako „zbyt ostrożne”, 41 proc. stwierdziło, że są właściwe, a 3 proc. stwierdziło, że są „zbyt dalekosiężne”.

Według 68 proc. NATO powinno przekazać Ukrainie broń ofensywną, taką jak czołgi i samoloty bojowe. Siedemnaście procent nie zgodziło się z tym poglądem, a 15 procent nie miało zdania.