Polski rząd podjął decyzję o zniesieniu obowiązku noszenia masek w pomieszczeniach od 28 marca, z wyjątkiem placówek medycznych.

Od dziś (od poniedziałku 28.03) zniesiony zostanie również obowiązek izolacji i kwarantanny w domu dla chorych, a także kwarantanna związana z wjazdem do Polski.

Polski minister zdrowia Adam Nedzielski wyjaśnił, że masek należy teraz używać w sytuacjach, które wiążą się ze zwiększonym ryzykiem infekcji, np. w zatłoczonych miejscach. Ale to tylko zalecenie.

Kwarantanna jest anulowana po wjeździe do Polski z innych krajów. To prawda, że ​​karta lokalizacji pasażera, wypełniana przy przekraczaniu granicy, nadal będzie obowiązkowa.

Minister Zdrowia poinformował również, że Sanepid nie będzie już kierować do izolacji pacjentów z potwierdzonym COVID-19 poza szczególnymi przypadkami. Pacjenci, którzy zgodnie z wynikami badań zostaną zarażeni, otrzymają zwolnienie lekarskie na zwykłych zasadach i zdając sobie sprawę z ryzyka, będą musieli izolować się w domu. Jeśli mówimy o jakichś lokalnych ogniskach, to Ministerstwo Zdrowia nadal ma uprawnienia do nałożenia kwarantanny i podjęcia decyzji o izolacji. Ale korzystanie z tych narzędzi będzie ograniczone tylko do szczególnych przypadków.