Polska poinformowała Komisję Europejską i firmę farmaceutyczną Pfizer, że odmówi przyjęcia i opłacenia większej liczby szczepionek przeciw Covid, poinformował we wtorek polski minister zdrowia.

Według prywatnego kanału informacyjnego TVN24, kraj ma już w magazynie 25 milionów szczepionek przeciwko Covid-19 i zamówiono kolejne 67-70 milionów dawek.

W wywiadzie dla stacji Adam Niedzielski powiedział, że rząd wykorzysta w umowie klauzulę siły wyższej, która zwalnia go z odpowiedzialności w wyjątkowych okolicznościach.

Niedzielski powiedział też, że kontrakt Polski z tylko jedną firmą wynosi ponad 2 mld zł (0,43 mld euro) w tym roku i 6 mld zł (1,29 mld euro) w przyszłym.Przemysław Piątkowski/PAP

„Poprosiliśmy zarówno Komisję Europejską, jak i główne firmy produkujące szczepionki… o rozłożenie tych dostaw na 10 lat i – co najważniejsze – o zapłacenie, gdy otrzymamy szczepionki” – powiedział.

Niedzielski dodał, że negocjacje w sprawie zakupu szczepionek prowadziła Komisja Europejska.

„Niestety, tutaj mieliśmy do czynienia z całkowitą nieelastycznością ze strony producentów” – powiedział. „Nie było mowy, abyśmy mogli poważnie zmienić warunki tego kontraktu, a ten kontrakt został podpisany w sytuacji kryzysowej”.

Według prywatnego kanału informacyjnego TVN24, kraj ma już w magazynie 25 milionów szczepionek przeciwko Covid-19 i zamówiono kolejne 67-70 milionów dawek.

Zapytany, czy oznacza to, że szczepionki nadal będą trafiać do Polski, Niedzielski powiedział: „Pod koniec zeszłego tygodnia skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej i poinformowaliśmy zarówno Komisję Europejską, jak i głównego producenta szczepionek, że odmawiamy przyjęcia tych szczepionek. , a także odmawiamy dokonywania płatności. W rzeczywistości konsekwencją tego będzie konflikt prawny, który już ma miejsce”.

Pytany, czy oznacza to zerwanie umowy przez Polskę, odpowiedział, że skoro umowa jest pomiędzy KE a producentami szczepionek – „nie ma takiego jednoznacznego wypowiedzenia … to jest coś w rodzaju deklaracja o naszej dalszej linii postępowania.”

Niedzielski powiedział też, że kontrakt Polski z tylko jedną firmą wynosi ponad 2 mld zł (0,43 mld euro) w tym roku i 6 mld zł (1,29 mld euro) w przyszłym.

Poinformował również, że Polska wraz z 10 innymi krajami UE zasugerowała, że ​​KE powinna złagodzić przepisy dotyczące umów szczepień przeciwko Covid-19, aby umożliwić im wydawanie większych środków na opiekę zdrowotną dla uchodźców.