Według agencji HR Support nie tylko programiści, prawnicy czy lekarze zarabiają w Warszawie ponad 5000 zł. Na tej liście znajdują się również kierowcy, pracownicy magazynów, serwisanci kanalizacji i inni profesjonaliści.

Zgodnie z oczekiwaniami na szczycie listy znajdują się specjaliści IT. Wszystko zależy od języka programowania i doświadczenia. Tacy pracownicy zarabiają w Warszawie od 18 do 40 tys. netto miesięcznie. Średnio liczby wahają się od 15 do 25 tysięcy złotych.

Wśród wysoko opłacanych zawodów znajdują się również lekarze i prawnicy. Niektórzy z nich zarabiają ponad 20 000 miesięcznie na rękę. Ale są tacy, którzy otrzymują o połowę mniej. Często oczekiwania lekarzy nie dorównują możliwościom szpitali, które mogą zaoferować 40-60 zł za godzinę. Tak samo jest z prawnikami. Ceny za usługi notarialne regulowane są od góry, ale co do stawki godzinowej konkretnego prawnika, każdy ustala ją samodzielnie.

Dużą grupę zawodową w Warszawie tworzą przedstawiciele handlowi. Według agencji HR Support specjaliści niezwiązani z żadną branżą mogą zarobić od 5 000 zł do 8 000 zł plus prowizje. Kierownik sprzedaży może liczyć na pensję od 10 000 do 15 000 zł.

Ponad 5 tys. otrzymują również doradcy kredytowi, którzy często pracują na siebie z ustaloną bazą i procentem lub wyłącznie za duże prowizje. Ich zarobki mogą zaczynać się od 6 tys. zł miesięcznie, a ich roczny dochód może sięgać nawet 60-70 tys.

W dziedzinie technicznej obserwuje się wzrost płac. Na przykład w Warszawie sprzęt budowlany czy sieci wodociągowe nie będą serwisowane za kwotę poniżej 8-9 tys. zł za rękę. Stawki dla kierowców pracujących w warszawskich firmach zaczynają się od 7000 netto. To samo można powiedzieć o pracownikach magazynów. Nawet bez licencji na wózek widłowy firmy oferują nowemu pracownikowi od 4000 do 5000 netto i często ponoszą koszty uzyskania licencji.

Brygadzista w Warszawie zarabia co najmniej 12 000 zł. Średnio otrzymują od 15 000 do 18 000 zł.

Są inne dobrze płatne zawody. Np. zastępca kierownika w stolicy zarabia ponad 6 tys. zł miesięcznie. A księgowi z trzyletnim stażem w Warszawie nie zaczną pracować za mniej niż 10 tys. brutto. Główny księgowy otrzymuje w swoje ręce około 20 tys. i więcej.