Ukraina przygotowuje się do uruchomienia strony internetowej, która będzie licytować około 300 niewymiennych tokenów (NFT), które kraj otrzymał jako darowizny.

Wśród przekazanych NFT są CryptoPunk, który został wysłany na oficjalny adres kraju Ethereum (ETH) na początku marca, zgodnie z transakcjami Etherescan. Według Bloomberga, wiceminister cyfrowej transformacji Ukrainy Alex Bornyakov powiedział, że spodziewa się, że CryptoPunk przyniesie około 200 000 USD.

Bornyakov zauważył, że większość innych darowanych NFT nie ma żadnej wartości: tylko 5% do 10% darowanych NFT może być wartościowych.

Strona internetowa może zostać uruchomiona już w tym tygodniu, a także zawierać będzie 10 kolekcji NFT stworzonych przez niezależne firmy, które przekazały cały dochód na Ukrainę. Sprzedaż planowana jest na dużej platformie handlowej NFT OpenSea.

„Chcemy tylko pokazać, ilu ludzi to robi i jak bardzo są zainspirowani tymi wydarzeniami i jak chcą pomóc Ukrainie” – powiedział Borniakow.

Rząd Ukrainy zaczął przyjmować darowizny w kryptowalutach w pierwszych godzinach po rosyjskiej „operacji specjalnej”, zaczynając od bitcoina (BTC), ethereum i USDT. Jednak od tego czasu kraj rozszerzył listę o 14 aktywów kryptograficznych.

Według strony internetowej społeczność zebrała ponad 60 milionów dolarów, w tym 432 BTC, 9068 ETH, 433 967 DOT, 7626 SOL i 9,2 miliona dolarów.

Pod koniec marca ukraiński rząd uruchomił Metahistory: Museum of War, kolekcję NFT o tematyce wojskowej, która ma pomóc temu krajowi zebrać dodatkowe fundusze na wsparcie ludności wojskowej i cywilnej. Warto zauważyć, że pierwszego dnia kraj sprzedał 1,282 takich NFT, uzyskując 190 ETH (640 705 USD).