Ukraina wydała około 34 miliony dolarów otrzymanych środków od zeszłego tygodnia, zamieniając około 80% na tradycyjne waluty i wykorzystując pozostałą część z tymi firmami, które już akceptują kryptowaluty, powiedział Borniakow w odpowiedzi na pytania przesłane e-mailem.

Środki zebrane w kryptowalutach to tylko niewielka część ogólnych darowizn, które otrzymała Ukraina.

Po zebraniu aż 12 milionów dolarów w dniu 2 marca, darowizny w postaci kryptowalut zmniejszyły się, chociaż nieoczekiwany początkowy wzrost może zainspirować inne wysiłki w celu pozyskania kryptowalut w celach humanitarnych lub obronnych. Urzędnicy powiedzieli, że szybkość, z jaką mogą korzystać z darowizn w kryptowalutach, uczyniła je użytecznymi.

Minusem tej łatwości transferu jest oczywiście to, że kryptowaluty nadal są magnesem dla oszustw i są walutą z wyboru dla grup przestępczych. We wtorek szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde ostrzegła, że ​​aktywa kryptograficzne „są wykorzystywane jako sposób na obejście sankcji” wobec Rosji, ale nie podała szczegółów poza odnotowaniem, że globalne transfery rubli do kryptowalut gwałtownie rosną.

Michael Chobanian, założyciel ukraińskiej giełdy kryptowalut, jest jedną z kilku osób pomagających rządowi ukraińskiemu w zarządzaniu darowiznami poprzez nieformalne porozumienie, potwierdził Borniakow.

Chobanian powiedział, że nie otrzymuje zapłaty za swoją pracę, ale przyznał, że niektóre fundusze są wymieniane za pośrednictwem jego giełdy kryptowalut Kuna.

„To z pewnością pierwszy raz kiedy suwerenny naród finansuje swoje wysiłki obronne w krypto. Dowodzi to wielu pozytywnych argumentów dotyczących kryptowalut.” – powiedział Bennett Tomlin, który bada oszustwa związane z kryptowalutami i prowadzi podcast Crypto Critic’s Corner.

Argumentem tym jest to, że kryptowaluty pozwalają na nieograniczone wysyłanie i otrzymywanie wartości przez granice za pośrednictwem sieci, których nie można łatwo cenzurować lub zamknąć, ponieważ nie ma jednego podmiotu odpowiedzialnego.

Zwolennicy argumentują również, że kryptowaluta nie wymaga od użytkowników zaufania do instytucji finansowych, ponieważ system jest zarządzany przez kod, który każdy może sprawdzić, a transakcje są zapisywane w sposób trwały w rozproszonych publicznych księgach cyfrowych, znanych jako łańcuchy bloków.