Trochę dziesięć lat temu inwestor, który przyznałby się do posiadania części portfela w kryptowalutach, zostałby wyśmiany. Teraz jednak, po szybkim przejściu z ciekawości na rynek o wartości 2,5 biliona dolarów, zasoby cyfrowe nie są już żartem.

W Wielkiej Brytanii 2,3 miliona osób posiada kryptowaluty. Typowy portret inwestora to mężczyzna powyżej 35 roku życia, przedstawiciel klasy średniej. W jego portfelach przechowywana jest kwota odpowiadająca 300 funtom szterlingom, chociaż poszczególne portfele kryptowalut obywateli Foggy Albion mierzone są w milionach.

W USA statystyki są jeszcze ciekawsze. Według University of Chicago co najmniej 13% obywateli tego kraju dokonało w ciągu ostatniego roku transakcji kryptowalutami, a dla 61% z nich był to pierwszy zakup. Niedawno Tim gotujeszef Apple, przyznał, że jest inwestorem w kryptowaluty.

Spójrzmy na sytuację globalnie. Obecnie 300 milionów ludzi posiada kryptowaluty, a w samym tylko okresie 2018-2020 ich liczba prawie się potroiła. Szybki wzrost popularności aktywów cyfrowych był możliwy dzięki wzrostowi ich kursów, a także rosnącej akceptacji kryptowalut przez głównych graczy rynkowych, takich jak PayPal, Visa, Mastercard itp. Jednocześnie wielu konserwatywnych inwestorów prywatnych jest wciąż nie jest gotowy, aby preferować kryptowaluty jako narzędzie do zarabiania, bojąc się ryzyka związanego z aktywami cyfrowymi.

Nie możemy zamykać oczu na to, że operacje na aktywach cyfrowych niosą ze sobą dość poważne zagrożenia. Za najważniejszą uważa się możliwość gwałtownej zmiany ceny aktywa. Wysoka zmienność jest rzeczywiście cechą nawet największych i najbardziej zaufanych kryptowalut, począwszy od Bitcoina. Ponadto trudno przewidzieć konkretną rentowność instrumentu inwestycyjnego na tym rynku.

Nie należy jednak myśleć, że te zagrożenia należy brać za pewnik. Szybki rozwój rynku kryptowalut doprowadził do pojawienia się na nim dużych graczy finansowych, gotowych zaoferować swoim klientom narzędzia zabezpieczające przed ryzykiem, które pozwalają im zarobić więcej niż na walucie, a zwłaszcza na giełdach. Przyjrzyjmy się niektórym możliwościom inwestycyjnym odpowiednim dla ostrożnych inwestorów.

Stakowanie

To alternatywa dla górnictwa, która wymaga zakupu drogiego i szybko przestarzałego sprzętu. Podobnie jak kopanie, taktowanie służy do zapewnienia działania łańcucha bloków jednego lub drugiego zasobu cyfrowego, który działa zgodnie z zasadą Proof of Stake (PoS). Należą do nich np. EOS, Tezos, TRON, Cosmos i wiele innych. Ostatnio Ethereum zostało również przeniesione do algorytmu PoS.

Zasadą tego typu zarobków jest to, że właściciel kryptowaluty zapewnia określoną ilość monet, które są czasowo zamrożone na specjalnym smart kontrakcie depozytowym. W trakcie działania blockchain depozytariusz depozytu otrzymuje potrącenia za wykonywanie transakcji w sieci w tej samej kryptowalucie. Na koniec okresu blokady właściciele pierwotnie zdeponowanych kwot otrzymują je z powrotem, a także dzielą się między sobą zyskiem proporcjonalnie do swoich udziałów w lokacie.

W przeciwieństwie do górnictwa, ten sposób zarabiania nie niesie za sobą ryzyka awarii lub zużycia sprzętu, nie wymaga aktywnego udziału w procesie samego inwestora i ma znacznie niższy próg wejścia, gdyż na obstawianiu można zarabiać z niemal każdej kwoty.

Wahania wartości rynkowej monety pozostają poważnym ryzykiem, które może pochłonąć wszystkie realne zyski po wycofaniu zarobków na pieniądze fiducjarne lub stablecoiny, dlatego do wyboru konkretnego blockchaina należy podchodzić z całą odpowiedzialnością.

Osobno warto podkreślić możliwość bezpośredniego obstawiania stablecoinów, które są sztywno powiązane z kursami stabilnych walut fiducjarnych. Kurs tego samego USDT zawsze odpowiada wartości dolara amerykańskiego z najmniejszymi odchyleniami.

Jako bezpieczna przystań, aby poradzić sobie ze zmiennością innych kryptowalut, ten rodzaj aktywów może być również wykorzystywany do obstawiania, aby zapewnić płynność na przykład zdecentralizowanym giełdom i niektórym projektom DeFi.

Rentowność takich projektów może sięgać, a nawet przekraczać 100% w skali roku, ale należy pamiętać, że wkład może zostać utracony w wyniku błędu inteligentnego kontraktu, działań hakerskich lub oszukańczych zamiarów samych właścicieli witryn. Dlatego w poszukiwaniu najlepszych warunków do stażu warto zwrócić baczną uwagę na sprawdzenie projektu pod kątem dobrej wiary.

Bezpieczeństwo obstawiania i samą możliwość wykorzystania go jako narzędzia zabezpieczającego ryzyko zapewnia sama technologia blokowania monet. W tym okresie są one przechowywane na bezpiecznym inteligentnym kontrakcie, wielokrotnie weryfikowanym przez członków społeczności posiadaczy konkretnej monety.

Lądowanie

Lądowanie to kolejny pasywny sposób zarabiania na kryptowalutach przy minimalnym ryzyku. Inaczej niż w przypadku obstawiania, gdzie depozyt jest zamrożony w celu zapewnienia działania łańcucha bloków monet, lądowanie polega na wykorzystaniu środków inwestorów jako źródła pożyczek dla innych uczestników rynku.

Przy tego typu inwestycjach nie trzeba szukać kredytobiorców na własną rękę. Wiele organizacji zajmujących się kryptowalutami, w tym giełdy i operatorzy finansowi, chętnie zarządza funduszami inwestorów i wykorzystuje je w operacjach pożyczkowych, handlu depozytami zabezpieczającymi itp. Konkretny procent zysku, jaki przynosi taki wkład, zależy od zasad witryny, w której środki są inwestowane.

Jeśli obstawianie ogranicza się do kryptowalut, które do pracy wykorzystują PoS, lądowanie pozwala wybierać z dużo szerszej listy aktywów cyfrowych. Próg wejścia tutaj również jest minimalny, a kwalifikacje są potrzebne tylko w celu określenia najbardziej przewidywalnej monety pod względem zmienności.

Landing sprawia, że ​​wybór wiarygodnego partnera, który przechowa zainwestowane środki – powiernika – jest bezpiecznym narzędziem inwestycyjnym. To on, a nie ostateczni odbiorcy pożyczek, jest odpowiedzialny za integralność depozytu i wypłatę odsetek. Największą uwagę należy zwrócić na historię giełdy, osobowość jej założycieli, proponowaną rentowność. Jeśli jest zauważalnie wyższy niż średnia rynkowa, jest to poważny powód do niepokoju.

W Matrixport nazwaliśmy odpowiedni wehikuł inwestycyjny o stałym dochodzie. Jest dostępny dla różnych rodzajów kryptowalut, jest chroniony przez program kontroli ryzyka i zapewnia zwrot do 30% rocznie, w zależności od wybranego rodzaju aktywów cyfrowych i okresu, na jaki jest składany depozyt.

Nieco niższą rentowność (do 6%) wykazuje nasze narzędzie Flexi-Saving, za pomocą którego możesz uzupełnić lub wypłacić nieograniczoną wpłatę w dowolnym momencie. Środki umieszczone na elastycznej lokacie służą do utrzymania płynności. Aktywność ich wykorzystania wyliczana jest w czasie rzeczywistym jako współczynnik, który bezpośrednio wpływa na bieżącą rentowność. Zarobione w ten sposób odsetki naliczane są co godzinę.

Lądowanie z Matrixport jest zabezpieczone przez Cactus Custody. Ta instytucja finansowa posiada certyfikat zaufania TCSP Hongkongu i jest członkiem FINMA SRO, organizacji samoregulacyjnej, której członkowie podlegają nadzorowi szwajcarskiego organu nadzoru rynku finansowego.

Pula płynności

Jedną z odmian projektów DeFi, które zapewniają klientom określone usługi finansowe na rynku kryptowalut, są pule płynności. Służą do prowadzenia handlu giełdowego w ramach zautomatyzowanego tworzenia rynku (Automated Market Maker, AMM).

Aby uczestniczyć w puli płynności wystarczy złożyć do niej depozyt, od którego będą naliczane odsetki od każdej transakcji dokonanej w ramach AMM. Inny system płatności wiąże się z wykorzystaniem tzw. „opłacalne rolnictwo”, gdy właściciel lokaty na bieżąco otrzymuje im więcej żetonów, tym dłużej jego lokata znajduje się w puli.

W większości przypadków pule płynności akceptują depozyty składające się z 50/50 dwóch rodzajów kryptowalut, które tworzą parę giełdową. Ten sposób inwestowania na pierwszy rzut oka może wydawać się pasywny, jednak ze względu na zmienny charakter procentu zwrotu wymaga ciągłego studiowania nowych projektów w celu znalezienia najbardziej opłacalnego w danym momencie.

Matrixport pozwala zainwestować w narzędzie Smart Pool, które zarabia na uzupełnianiu puli płynności wysokiej jakości projektów DeFi, takich jak YFV, CURVE, SWERVE itp. , a także w celu zabezpieczenia pożyczek w stablecoinach. Roczna rentowność tutaj może ulec zmianie i obecnie wynosi 9,68%.

Należy tutaj pamiętać, że jeśli walutą depozytową nie są stablecoiny, ale BTC, BCH lub ETH, to jeśli ich kurs znacząco spadnie (BTC o 5%, BCH o 17% lub ETH o 10%), część środki zostaną wycofane z DeFi w celu utrzymania oprocentowania kredytów. W takim przypadku oczekiwany zwrot może ulec zmianie.

Innym sposobem na zarabianie pieniędzy poprzez zapewnienie płynności projektom DeFi jest DeFi Intelligence. Dzięki niemu możesz uczestniczyć ze swoimi cyfrowymi aktywami w 7-dniowych cyklach inwestycyjnych, co pozwala na uzyskanie zmiennego dochodu, który obecnie wynosi 10,75% rocznie.

Kryptofundusz

Eksperci polecają fundusze kryptograficzne jako bezpieczny sposób inwestowania w aktywa cyfrowe. Zasadniczo nie różnią się one od funduszy inwestycyjnych lub funduszy hedgingowych. W zależności od wybranego przez klienta profilu ryzyka zestawiają portfele aktywów w oparciu o swoją wizję perspektyw rynkowych i pobierają prowizję od wypracowanego przez inwestora zysku. Fundusze klientów są wykorzystywane do kupowania i sprzedawania aktywów cyfrowych, finansowania obiecujących projektów biznesowych itp.

Ponieważ wyniki działalności funduszu mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne, wybór najbardziej wiarygodnego partnera ma szczególne znaczenie. Ocena jego wiarygodności opiera się na wieku organizacji, liczbie dużych klientów, wielkości zarządzanych środków, danych historycznych dotyczących rentowności. Fakt, że fundusz posiada kadrę profesjonalnych analityków oraz ścisłe przestrzeganie wybranych strategii inwestycyjnych sprawia, że ​​fundusz jest znacznie mniej ryzykownym narzędziem do zarabiania pieniędzy niż niezależny handel.

Matrixport posiada również własny fundusz. Zapewnia swoim członkom dostęp do strategii o różnym poziomie ryzyka, których rentowność w zależności od wybranego poziomu może wynosić 7%, 16%, a nawet 29% w ujęciu rocznym.

Należy zauważyć, że większość początkujących inwestorów kryptograficznych najprawdopodobniej nie zainwestuje w poważny fundusz kryptograficzny na pierwszym etapie. Wynika to z wysokiego progu wejścia do takich organizacji. Oczywiście różni się to w zależności od funduszu, ale musisz przygotować się na to, że minimalny wkład będzie tutaj kwotą odpowiadającą jednemu bitcoinowi.