W piątek Bitcoin zbliżył się do najniższego poziomu od początku tego roku, ponieważ kryptowaluty znalazły się pod presją po wyprzedaży na giełdach. Do końca dnia możliwa jest jeszcze większa zmienność aktywów cyfrowych.

W ciągu ostatnich 24 godzin cena Bitcoina spadła o 8% i w momencie pisania tego tekstu spadła poniżej 35 900 USD, zbliżając się do minimum z 2022 r., wynoszącego około 35 000 USD.

„Negatywne wydarzenia w weekend mogą spowodować, że Bitcoin spadnie do regionu 32 000 USD” – powiedział analityk Oanda Geoffrey Halley – „Jeśli apetyt na ryzyko nie wróci, może dojść do 28 000 USD, a następnie 20 000 USD”.

Bitcoin

Teoretycznie Bitcoin i inne waluty cyfrowe powinny być przedmiotem obrotu niezależnie od tradycyjnych rynków finansowych, ale w ostatnich miesiącach ich korelacja z ryzykownymi aktywami, takimi jak akcje, zwłaszcza akcje technologiczne, stała się oczywista.

W ostatnich dniach rynki były niestabilne. S&P 500 wzrosły w środę o ponad 2%, odnotowując największe jednodniowe wzrosty od 2020 roku. Kryptowaluty również zyskały na popularności. Akcje technologii i aktywa cyfrowe spadły w czwartek.

Inwestorzy znajdują się w trudnej sytuacji, determinowanej dynamiką polityki pieniężnej. Oczekuje się, że Fed w tym roku kilkakrotnie podniesie stopy procentowe, co może znacząco osłabić popyt w gospodarce i wywołać recesję.

W tym kontekście ryzykowne aktywa, takie jak akcje spółek technologicznych i waluty cyfrowe, są pod presją, a rentowność obligacji rośnie. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła w piątek do 3,1%, zbliżając się do czteroletniego maksimum.

Rynki akcji w piątek, pod koniec niestabilnego tygodnia, kontynuowały spadki. Jednocześnie kryptowaluty, którymi handluje się przez całą dobę i siedem dni w tygodniu, nie dostaną przerwy, a uczestnicy rynku będą monitorować ich dynamikę w sobotę i niedzielę.

Zarejestruj się i odbierz 50$